Advisory Board Archive

2016
Miranda Burgess (British Columbia) to Dec '17
Mary Favret (Indiana - Bloomington) to Dec '16
Sara Guyer (Wisconsin - Madison) to Dec '17
Nicholas Halmi (Oxford) to Dec '16
Jonathan Mulrooney (Holy Cross) to Dec '17
Susan Oliver (Essex) to Dec '18
Alexander Regier (Rice) to Dec '16
Gabriel Trop (UNC) to Dec '18
Orrin Wang (Maryland) to Dec '18

2014
Mary Favret (Indiana - Bloomington)
Nicholas Halmi (Oxford)
Kevin Hutchings (University of Northern British Columbia)
Devoney Looser (University of Missouri)
Laura Mandell (Miami University of Ohio)
Alexander Regier (Rice)
Jonathan Sachs (Concordia University)
Joan Stiegerwald (York University)

2013
David Collings (Bowdoin College)
Michael Eberle-Sinatra (Université de Montréal)
Kevin Hutchings (University of Northern British Columbia)
Greg Kucich (University of Notre Dame)
Devoney Looser (University of Missouri)
Laura Mandell (Miami University of Ohio)
Jonathan Sachs (Concordia University)
Joan Stiegerwald (York University)

2012
Christophe Bode (LMU München)
David Collings (Bowdoin College)
Michael Eberle-Sinatra (Université de Montréal)
Kevin Hutchings (University of Northern British Columbia)
Greg Kucich (University of Notre Dame)
Devoney Looser (University of Missouri)
Laura Mandell (Miami University of Ohio)
Jonathan Sachs (Concordia University)
Joan Stiegerwald (York University)

2010
Stephen Behrendt (University of Nebraska) To Dec. '11
Christoph Bode (LMU München) To Dec. '12
David L. Clark (McMaster University)
Michael Eberle-Sinatra (Université de Montréal) To Dec. '12
Michael Gamer (University of Pennsylvania) To Dec. '10
Greg Kucich (University of Notre Dame) To Dec. '12
Robert Miles (University of Victoria) To Dec. '10
Dan White (University of Toronto) To Dec '11
Deborah Elise White (Emory University) To Dec '10

2009
Michael Gamer (University of Pennsylvania)
Stephen Behrendt (University of Nebraska)
David L. Clark (McMaster University)
Jill Heydt-Stevenson University of Colorado, Boulder)
Deidre Lynch (University of Toronto)
Robert Miles (University of Victoria)
Marc Redfield (Claremont Graduate University)
Dan White (University of Toronto)
Deborah Elise White (Emory University)

2008
Michael Gamer (University of Pennsylvania)
Nicholas Halmi (University of Washington)
Jill Heydt-Stevenson University of Colorado, Boulder)
Jacqueline Labbe (University of Warwick)
Mark Lussier (Arizona State University)
Deidre Lynch (University of Toronto)
Robert Miles (University of Victoria)
Marc Redfield (Claremont Graduate University)
Deborah Elise White (Emory University)

2007
David Ferris (University of Colorado, Boulder)
Nicholas Halmi (University of Washington)
Jill Heydt-Stevenson University of Colorado, Boulder)
Jacqueline Labbe (University of Warwick)
Mark Lussier (Arizona State University)
Deidre Lynch (University of Toronto)
Michael Macovski, Chair (Georgetown University)
Marc Redfield (Claremont Graduate University)
Karen Weisman (University of Toronto)

2006
Alan Bewell (University of Toronto)
David Ferris (University of Colorado, Boulder)
Nicholas Halmi (University of Washington)
Sonia Hofkosh (Tufts University)
Jacqueline Labbe (University of Warwick)
Mark Lussier (Arizona State University)
Michael Macovski (Georgetown University)
Jan Plug (University of Western Ontario)
Karen Weisman (University of Toronto)

2005
Alan Bewell (Toronto)
Julie Carlson (California, Santa Barbara)
David Ferris (Colorado, Boulder)
Timothy Fulford (Nottingham Trent)
Sonia Hofkosh (Tufts)
Michael Macovski (Georgetown)
Thomas Pfau (Duke)
Jan Plug (Western Ontario)
Karen Weisman (Toronto)

2004
Alan Bewell (Toronto)
Julie Carlson (California, Santa Barbara)
Elizabeth Fay (Massachusetts, 2004 Chair)
Geraldine Friedman (Purdue)
Timothy Fulford (Nottingham Trent)
Sonia Hofkosh (Tufts)
Thomas Pfau (Duke)
Jan Plug (Western Ontario)
Lisa Vargo (Saskatchewan)

2003
Julie Carlson (California, Santa Barbara)
Deirdre Coleman (Sydney)
Jeffrey Cox (Colorado-Boulder)
Elizabeth Fay (Massachusetts, 2003 Chair)
Geraldine Friedman (Purdue)
Timothy Fulford (Nottingham Trent)
Kari Lokke (California-Davis)
Thomas PFau (Duke)
Lisa Vargo (Saskatchewan)

2002
Deirdre Coleman (Sydney)
Jeffrey Cox (Colorado-Boulder, 2002 Chair)
Elizabeth Fay (Massachusetts)
Geraldine Friedman (Purdue)
Nancy Moore Goslee (Tennessee)
Anthony Harding (Saskatchewan)
Kari Lokke (California-Davis)
Marc Redfield (Claremont Graduate University)
Lisa Vargo (Saskatchewan)

2001
Deirdre Coleman (Sydney)
Jeffrey Cox (Colorado-Boulder)
Nancy Moore Goslee (Tennessee)
Gary Handwerk (Washington)
Anthony Harding (Saskatchewan)
Greg Kucich (Notre Dame, 2001 Chair)
Kari Lokke (California-Davis)
Marc Redfield (Claremont Graduate University)
Nicholas Roe (St. Andrews)

2000
Ian Balfour (York)
Nancy Moore Goslee (Tennessee)
Gary Handwerk (Washington)
Anthony Harding (Saskatchewan)
Greg Kucich (Notre Dame, 2000 Chair)
Thomas Pfau (Duke)
Marc Redfield (Claremont Graduate University)
Karen Swann (Williams College)
Nicholas Roe (St. Andrews)

1999
Ian Balfour (York)
Ina Ferris (Ottawa)
Gary Handwerk (Washington)
Jeffrey Kallberg (Pennsylvania)
Theresa Kelley (Texas at Austin, 1999 Chair)
Greg Kucich (Notre Dame)
Thomas Pfau (Duke)
Karen Swann (Williams College)
Nicholas Roe (St. Andrews)

1998
Ian Balfour (York)
Alan Bewell (Toronto)
Ina Ferris (Ottawa, 1998 Chair)
William Galperin (Rutgers)
Jeffrey Kallberg (Pennsylvania)
Theresa Kelley (Texas at Austin)
Thomas Pfau (Duke)
Karen Swann (Williams College)
Susan Wolfson (Princeton)

1997
Alan Bewell (Toronto)
Marshall Brown (Washington)
David Clark (McMaster)
Ina Ferris (Ottawa)
William Galperin (Rutgers)
Jeffrey Kallberg (Pennsylvania)
Theresa Kelley (Texas)
Jerome McGann (Virginia)
Susan Wolfson (Princeton)

1996
Alan Bewell (Toronto)
G. Kim Blank (Victoria)
Marshall Brown (Washington)
David Clark (McMaster)
Julie Ellison (Michigan)
William Galperin (Rutgers)
Jeffrey Kallberg (Pennsylvania)
Jerome McGann (Virginia)
Susan Wolfson (Princeton)

1995
Alan Bewell (Toronto)
G. Kim Blank (Victoria)
Marshall Brown (Washington)
Mark Cheetham (Western Ontario)
David Clark (McMaster)
Julie Ellison (Michigan)
L.M. Findlay (Saskatchewan)
William Galperin (Rutgers)
Marilyn Gaull (Temple/NYU)
Jeffrey Kallberg (Pennsylvania)
Jerome McGann (Virginia)
Charles Rzepka (Boston)
Susan Wolfson (Princeton)
Ross Woodman (Western Ontario)

1994
Alan Bewell (Toronto)
G. Kim Blank (Victoria)
Marshall Brown (Washington)
Mark Cheetham (Western Ontario)
David Clark (McMaster)
Julie Ellison (Michigan)
L.M. Findlay (Saskatchewan)
William Galperin (Rutgers)
Marilyn Gaull (Temple/NYU)
Jeffrey Kallberg (Pennsylvania)
Jerome McGann (Virginia)
Charles Rzepka (Boston)
Susan Wolfson (Princeton)
Ross Woodman (Western Ontario)